Ticaret Meslek Liseliler
Yıllık Plan Günlük Plan Yazılı Soruları Sunular Alanlar F Klavye Kurs İletişim

 

DOKÜMANLAR

dokumanlar YILLIK PLAN
dokumanlar
GÜNLÜK PLAN
dokumanlar YAZILI SORULARI
dokumanlar
SUNULAR
dokumanlar
STAJ BELGELERİ
dokumanlar
REHBERLİK

dokumanlar
YÖNETMELİKLER
dokumanlar
BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR

dokumanlar
EĞİTSEL KULÜPLER
dokumanlar
MODÜLLER

     ALANLAR

MUHASEBE 

noktaBÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK

PAZARLAMA VE PERAKENDECİLİK

noktaBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

noktaULAŞTIRMA

noktaELEKTRİK ELEKTRONİK

f klavye test

 

KİTAPLAR
    noktaMUHASEBE
    noktaBİLGİSAYAR
    noktaKPSS
    noktaMESLEKİ

WEB TASARIMI
    noktaWEB SİTESİ YAPIMI
    noktaWEBMASTER
    noktaSAYAÇ
    noktaHTML KODLARI

LİNKLER
   
noktaFAYDALI LİNKLER
   noktaDOST SİTELER
   noktaEĞİTİM SİTELERİ
 

KURSLAR DERSHANELER

 

 

F KLAVYE

 


 

GİRİŞ   DERS 1 DERS 2 DERS 3 DERS 4 DERS 5 DERS 6 DERS 7 DERS 8  DERS 9  DERS 10 

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN F KLAVYE HAKKINDA ÖNERİLER

Eğer f klavye kullanmaya karar verdiyseniz doğru bir karar verdiniz ancak  öncelikle size önerilerimiz olacak...
1. Kesinlikle tekniğine uygun yazmaya çalışın. Gelişi güzel bir çalışma biçimi seçmeyin. On parmak yazmadıkça f klavye kullanmanın size bir faydası olmaz. Bunun için ilk olarak hangi parmağın hangi tuşa basması gerektiğini bilmelisiniz.
2. Oturuş şekilleri ve ellerin duruşunu bilmelisiniz.
3. Daha önce Q klavye kullanmış olmanız sizin için bir dezavantajdır, fakat f klavye öğrenmeniz için bir engel değildir. Yapmanız gereken tek şey f klavye kullandıktan sonra kesinlikle Q klavye kullanmamanızdır.
Bu konuda ki en büyük sıkıntı Q klavyenin yaygın kullanımıdır fakat bunu da Q olan bir klavyeyi f yaparak çözebilirsiniz. Denetim masası - Bölge ve dil seçenekleri uzun bir yolsa bunun kısa yolu CTRL ve SHIFT tuşuna aynı anda basarak klavyeyi değiştirmektir...(f klavye bilgisarda ekli değilse klavye değişmez bunun için öncelikle Denetim masası - Bölge ve dil seçeneklerinden f klavyeyi bir kez eklemelisiniz.
4. Kesinlikle pes etmeyin önceleri sıkıcı bir işdir fakat yazamay başladıkca zevk alacaksınız.
5. İlk aşamada hızlı yazmak için uğraşmayın. Bunu zamana bırakmalısınız.
6. Yazarken gözünüz daima yazdığınız yazıda olsun kesinlikle klavyeye yani ellerinize bakmayın.
7. Son olarak unutmayınız ki f klavye yüzde yüz Türkçe Türk klavyesidir. Buna sahip çıkmakta her Türk gibi bizim görevimiz olmalıdır.

NE YAPARSAM YAPAYIM HIZIM ARTMIYOR  YANLIŞIM AZALMIYOR DİYORSANIZ:

1. Çalışma tekniğinizi gözden geçirin. Çalışmalarınızı gelişi güzel değil hataları düzeltici şekilde yapmazsanız. Örneğin hız testi yaptınız hemen çalışmanızı kapatmayıp hatalarınızı tespit edin. Diyelim ki Ç tuşunda devamlı hata yaptınız, hemen Ç tuşu çalışmasına dönüp en az 3 kez bu çalışmayı yapın.

2. Bir başka nedende sizin okuma hızınız olabilir. Sonuçta okuma hızınız yazı hızınızı yüzde yüz etkileyen bir unsurdur, 3 dakikada 90 kelime okuyamayan bir kişinin 3 dakikada 90 kelime yazması doğal olarak beklenemez; böyle bir durumda bol bol kitap okuyun ve dakikalık okuma hızınızı da sık sık test edin...

3. Aşırı panik ve heyecan... En sık rastlanan sorunlardan bir tanesi de heyecandır. Bunu yenmenin en iyi yolu bol bol çalışmaktır. Hızınız artıp hata sayınız düştükçe kendinize güveniniz gelir ve heyecanınız azalır.

4. Kesinlikle kendi kendinize bir yazım tekniği kullanmayın. Sıkça yapılan  hatalardan biri "bu tuşa böyle daha kolay basılıyor" deyip o şekilde basmaya alışmaktır. Sonuçta bu dağılımı yapanlar bunun bilimsel hesaplamasını yapmış ve her parmağa gücü oranında eşit şekilde iş bölümü yapmıştır. Örneğin siz V tuşuna sol elin orta parmağı değil de işaret parmağı ile basıyorsanız zaten iş yükü fazla olan işaret parmağına bir görev daha veriyorsunuz.

NİÇİN F KLAVYE

Öncelikle şu yanlışı düzeltmeliyiz, f klavyenin okunuşu 'ef' değil 'fe klavyedir'. Niçin f klavye sorusunun cevabına gelince pek yaygın olmamasına rağmen f klavyenin gerekli düzeyde anlatılmaması ve ve özellikle genç nesil arasında çağ dışı bir uygulama olarak görülmesidir, Ne yazık ki Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı birçok okulda da milli olmayan Q klavye kullanılmaktadır. Hatta bu yanlış f klavye eğitimin kalbi olan ticaret liselerinde bile yapılmaktadır. Bu kuruluşlarda yazı derslerine gereken önem verilmemektedir. 10. sınıf düzeyinde koyulan 3 saatlik bilgisayarda yazı dersi bu eğitimde  yeterlik olmaktadır.


Q KLAVYENİN ORTAYA ÇIKIŞI

Q Klavye pek çok kimsenin sandığı gibi modern klavye standardı değil tüm dünyadaki bilim çevrelerinin kabul ettiği gibi tam bir mühendislik rezaletidir.
Ve şöyle ortaya çıkmıştır;
Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını farkeder.

Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.


F KLAVYENİN ORTAYA ÇIKIŞI

• F klavyenin babası İhsan Yener 1946'dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazar ve,'Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim' cevabı alır.
Bunun üzerine yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kurulur. Türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiği TDK'nın kılavuzundan yararlanarak çıkarılır ve 29.934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfler yerleştirilir.
• Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13.542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9.669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi.
• Bunlar Türkçe’de en çok kullanılan harflerdir. Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.

• Ellerin kullanım yüzdesi de hesaplanarak yapılan klavyede sol el yaklaşık yüzde 49, sağ el de yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilir.
• Türkçe'nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfler sol elde toplanır.
• 20 Ekim 1955'te standart Türkçe klavye olarak kabul edildi.
• Türkiye'de o zaman 40 bin kadar yazı makinesi vardı.
• Bu 40 bin yazı makinesi olduğu gibi bırakılır. Amaç Gazi’nin yaptığı gibi geleceği kurtarmaktır.
• Gümrük kanunlarına 'bundan sonraki ithalat standart Türk klavyesine uygun olacak' diye bir madde konur.“
• 1974 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından da F klavye zorunlu standart olarak kabul edildi.


F KLAVYENİN BAŞARISI

• 1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başladı.
• Yarışmacılarımız bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular.
• Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı.
• Hatta Fransızlar 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye itiraz ettiler.
• 6 saat süren tartışmalardan sonra, Fransızlara siz de yapın o halde özel bir klavye' denilmiştir.
• 2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonası’na “F klavye” ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2’ncisi olmuşlardır.

 
 
GİRİŞ   DERS 1 DERS 2 DERS 3 DERS 4 DERS 5  DERS 6  DERS 7 DERS 8  DERS 9  DERS 10
 

 

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2013 www.ticaretmeslekliseliler.com Site Tasarımı Murat ATALAY.